Yarışma başvuruları,28 Şubat 2019 ile 19 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
Ön Eleme Turunu geçip Final Turuna Kalan 15 grup 25.04.2019 tarihinde açıklanacaktır.
İstanbul Okan Üniversitesi Liseler Arası Müzik Yarışması finali 30 Nisan 2019 Salı günü İstanbul’da, İstanbul Okan Üniversitesi Tuzla Kampüsü’nde gerçekleşecektir.
Yarışmanın eleme ve final aşamaları İstanbul Okan Üniversitesi Konservatuvarı’ nın Öğretim Üyelerinin belirleyeceği jüri yapacaktır. Jüri üyelerinin isimleri netleşince www.okanlmy.com web sitesinden duyurusu yapılacaktır.
Jüri üyeleri ön eleme başvuru videolarında ve final performanslarında aşağıdaki kriterlere göre puanlama ve değerlendirme yapacaktır;
• Akord
• Armonizasyon
• Tonalite
• Tempo (Metronom)
• Enstrümanistlerin Çalma Teknikleri
• Vokallerin (Solistlerin) Okuma Teknikleri
• Back vokallerin Eşlik Teknikleri
• Grup Uyumu (Ansamble)
• Total Sahne Performansı

Jüri değerlendirmesinde en yüksek puan alan gruplar halkoyunun eklenmesi ile Final Turuna geçmeye, Final Turunda da dereceye girmeye hak kazanırlar.
Yarışma ödülleri Birinci, İkinci ve Üçüncülüğe hak kazanan gruplara aşağıda belirtildiği gibi 2 Mayıs’ta düzenlenecek İstanbul Okan Üniversitesi Kariyer Fest. te nakit olarak verilecektir;
1. olan gruba 5000 TL +%50 Burs,
2. olan gruba 3000 TL + %25 Burs,
3. olan gruba 2000 TL + %25 Burs.

Verilecek burslar dereceye giren grup üyelerinin her biri için sadece İstanbul Okan Üniversitesi Konservatuvarı tercihlerinde geçerlidir.

Ayrıca sıralamaya girmeye hak kazanan ilk 5 grup 2 Mayıs 2019 tarihinde yapılacak İstanbul Okan Kariyer Fest . te ünlü sanatçılar ile aynı sahnede performanslarını sergileyecek, ödülleri takdim edilecektir. Kariyer Fest. etkinliğinde sahneye çıkmayan grubun ödülü takdim edilmeyecektir.
Yarışma şarkısı için tarz ve dil kısıtlaması bulunmamaktadır. Katılan gruplar istedikleri tarzda ve dilde şarkı seçebilir.
3. sünü düzenleyeceğimiz İstanbul Okan Üniversitesi Liselerarası Müzik Yarışmasına Türkiye çapında 200’ ün üzerinde okul orkestrasının katılacağını düşünmekteyiz.
Ön elemeden sonra finale çıkacak 15 grubun canlı icralarının değerlendirileceği Final Turu 30 Nisan 2019 tarihinde saat: 10:00 ile saat 17:00 arasında yapılacak sonuçlar aynı gün saat: 17:30 da açıklanacaktır.
Final turuna katılacak grupların Sound-check tarih ve saatleri www.okanlmy.com web sitesi üzerinden duyurulacaktır.
Sınırlama yoktur, fakat sorumlu öğretmenlerden 1 tanesi görevli kartı alabilir ve kulise girebilir.
Evet, aileler ve katılacak okul grubunun diğer öğrencileri yarışmaya izleyici olarak katılabilirler.
Fakat mutlak surette katılacak izleyici sayısının İstanbul Okan Üniversitesi ve yarışma yetkililerine en az 10 gün önceden bildirilmesi ve onayının alınması gerekmektedir.
Yarışmaya katılan gruplar en az 3 kişi, en fazla 8 kişiden oluşmalıdır.
Hayır, ön eleme turunda video yolu ile başvuru yapılacağı için finale kalan grupların canlı icralara çıkarken elaman değişikliği yapmaması gerekmektedir.
Bu tarz bir değişiklik diskalifiye sebebi sayılacaktır.
Yarışmada kıyafet kısıtlaması bulunmamaktadır.
• Yamaha Maple Custom Davul ve Twin Pedal,
• 2 adet Marshall MGX100DFX Elektro Gitar Amfisi,
• 1 adet Laney TT50H Elektro Gitar Amfisi,
• 1 adet Laney Bas Amfisi,
• 2 adet klavye sehpası,
• 10 adet nota sehpası,
• 3 adet gitar standı.
Evet, davul seti haricinde tüm grup müzisyenleri kendi enstrümanlarını getirmek zorundadır.
Evet, halkoyu %10 değerindedir. Yarışmacı grupların www.okanlmy.com web sitesi üzerinden yayınlanan şarkı videolarına verecekleri oy desteği, Final Turu dahil olmak üzere %10 değerinde katkı sağlayacaktır.
Yarışmacılar grupların üyeleri final turunda sorumlu öğretmenleri ile birlikte kimlik göstererek, başvuru formlarında belirttikleri bilgilere tam uyumlu şekilde giriş yapıp, performanslarını sergilemek zorundadır.
Evet, gruplar ön elemede icra edip final turuna katılmaya hak kazandıkları şarkıyı çalıp, okumak zorundadır.
Ayrıca şarkı seçiminde ve performans sırasında milli iradeyi zedeleyen, müstehcen veya politik içerik taşıyan şarkı sözleri yarışmacıların diskalifiye olmasına neden olacaktır. Buna bağlı gelişmesi muhtemel sorunlardan da yarışmacılar ve okul sorumlu tutulur.
Yarışmanın final turunda fotoğraf ve video çekimi Okan Üniversitesi teknik ekibi tarafından gerçekleştirilecektir. Katılımcı gruplar herhangi bir görevli vasıtasıyla profesyonel çekim yapamazlar. Ancak izleyiciler cep telefonları ile fotoğraf ya da video çekimi yapabilirler.
Her türlü kesici, yanıcı maddeler. Sigara ve her çeşit alkollü içecek, çakmak, kibrit, cam şişe, tırnak makası, kolonya, sprey deodorant ve parfüm gibi yanıcı veya kesici maddelerin final turundaki organizasyona sokulması yasaktır.
Güvenlik görevlileri aksi hallerde bu tip maddeleri toplamakla yetkilidir.
30 Nisan’daki Final Turu İstanbul Okan Üniversitesi Tuzla Kampüsünde yapılacaktır. Bu organizasyonda İstanbul Okan Üniversitesi’nin güvenlik görevlileri tam yetki ile görev yapacaklardır.

Ayrıca katılımcı grupların izleyicilerinin herhangi bir taşkınlık, küfürlü tezahürat, rakip okul gruplarına aşırı davranışlarından okul grubu sorumludur,
Evet, Türkiye’deki tüm liseler yarışmaya katılabilirler.
Yarışmaya liseden kurulacak bir grupla katılım kabul edilecektir. Gruptaki üye sayısı 3’ten az, 8’den fazla olmamalı, ayrıca tüm grup üyeleri okul öğrencisi olmak zorundadır.
Okul grupları yarışmaya başvurmak için www.okanlmy.com web sitesindeki Yarışma Şartnamesini okuyup, Başvuru Formunu doldurup, en fazla 5 dakikalık şarkı videosu ile başvuru yapabilecekler.
Ayrıca başka bir müzik yarışmasının sahnesinden çekilmiş videoların yüklenmemesi gerekmektedir. Yarışmacı okulun kendi logosundan başka reklam ya da yarışma logosu bulunması halinde başvuru kabul edilmeyecektir.
Bir sanatçı ya da grubun şarkısı seslendirileceği için performans göz önünde tutulacak. Yerli ya da yabancı bir sanatçı ya da gruba ait olan bir şarkıyı, orijinaline sadık kalarak ya da iyi bir düzenleme ile icra etmek önemlidir.
30 Nisan’da yapılacak Final Turuna İstanbul dışından katılacak grupların İstanbul’a geliş – dönüş yol masraflarını kendileri karşılamak zorundadır.
Fakat 29 Nisan akşamı İstanbul’a gelecek grupların konaklamaları 1 gecelik olarak İstanbul Okan Üniversitesi tarafından Tuzla Kampüsündeki yurtlarda sağlanacaktır.
Hayır, Final Turu ücretli ya da biletli değildir. Katılmak isteyen aileler, öğrenciler ve izleyiciler en az 10 gün önceden sayı hakkında bilgi verip, onay alarak ücretsiz bir şekilde Final Turuna katılabilirler.
Yarışmacı simasının seçilmesini engelleyecek derecede aşırı maske kullanılmaması şartıyla maske kullanılabilir.
Evet, her eser için sahnede seslendirme süresi maksimum 5 dakika ile sınırlıdır. Jüri üyeleri Final Turundaki canlı icra esnasında bu sürenin üstüne çıkan performansları diskalifiye etme hakkına sahiptir.
Ön Elemede ve Final Turunda oylama, profesyonel seçici kurul (Jüri) tarafından yapılacaktır. Ancak lise müzik grubunu desteklemek isteyen herkes;
www.okanlmy.com web sitesinde yayınlanacak şarkı videosuna webden oy verebilir.
Tüm izleyenlerin halkoyu desteği için sadece bir oy hakkı olacaktır. Bu yüzden oyun doğru kullanılması önemlidir.
Tüm Yarışma sürecinde %90 Jüri oyuna %10 Halkoyu ekleneceğinden oylamada halkoyu çok önem arz etmektedir.
Hayır, Yarışmaya enstrümantal (sözsüz) şarkılar ile katılım sağlanamaz.
Ön Eleme için en fazla 5 dakikalık şarkı performansları www.okanlmy.com web sitesi üzerinden Başvuru formu doldurulduktan sonra ‘video yükle’ seçeneğinden yüklenecektir.
Ön Eleme performansları organizasyon tarafından değerlendirilerek, onay verilip halkoyu için başvuru sırasına göre siteye yüklenecektir.
Image

OKAN ÜNİVERSİTESİ
LİSELERARASI MÜZİK YARIŞMASI

ŞARTNAMEYİ İNDİR BAŞVURU FORMU